Bezpieczeństwo

 


Szanowni Państwo
w trosce o bezpieczeństwo dokonywanych przez Państwa transakcji w bankowości internetowej przypominamy najważniejsze zasady korzystania z serwisu plusbank.pl

JAK BEZPIECZNIE KORZYSTAĆ Z SYSTEMU PLUSBANK24.PL

Podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas korzystania z Internetu oraz systemów transakcyjnych Banku.
 1. Logując się na stronę Plus Bank SA, używaj tylko znanych sobie, bezpiecznych komputerów. Nigdy nie korzystaj w tym celu z ogólnodostępnych komputerów w miejscach publicznych, np. w kawiarence internetowej czy na uczelni.
 2. Wchodząc na stronę banku, upewnij się, czy nie zostałeś przekierowany na inną, uderzająco podobną stronę Plus Bank SA. W tym celu zwróć uwagę, czy transmitowane dane są szyfrowane, tzn. czy adres witryny, widoczny w górnej części przeglądarki, rozpoczyna się od „https: //” lub w prawej dolnej części ekranu wyświetla się symbol zamkniętej kłódki
 3. Weryfikuj adres IP strony Plus Bank SA poprzez zainstalowanie dodatków do przeglądarek. Weryfikacja adresu IP (unikalnego identyfikatora strony Plus Bank SA w globalnej sieci Internet) pozwoli na weryfikację czy na pewno znajdujesz się na docelowej stronie Banku.
 4. Pamiętaj, że Plus Bank SA nigdy nie kieruje do swoich klientów pytań dotyczących haseł lub innych poufnych danych ani próśb o ich aktualizację drogą mailową czy telefoniczną.
 5. Nigdy nie otwieraj wiadomości i dołączonych do nich załączników nieznanego pochodzenia. Otwarcie takiego załącznika, będącego np. rzekomą fakturą do transakcji, skutkuje często zainfekowaniem komputera złośliwym oprogramowaniem.
 6. Komputer lub telefon komórkowy, z którego logujesz się do Plus Banku SA powinien mieć zainstalowany program antywirusowy, który musi być na bieżąco aktualizowany. Częstym błędem jest wyłączanie wspomnianych modułów w celu redukcji obciążenia systemu.
 7. Nigdy nie używaj wyszukiwarek internetowych do znalezienia strony swojego banku. Wyszukane w nich linki mogą prowadzić do fałszywych lub zawierających wirusy stron.
 8. Po zalogowaniu się na stronę banku nie odchodź od komputera, a na koniec zawsze pamiętaj o wylogowaniu się z systemu.
 

Ogólne zasady postępowania w Internecie

Szanowni Klienci,
w trosce o bezpieczeństwo dokonywanych przez Państwa transakcji w ramach bankowości internetowej przypominamy najważniejsze zasady korzystania z dostępu do konta przez Internet. Najczęściej wyłudzenia danych osobowych, a w konsekwencji środków finansowych klientów zgromadzonych na ich rachunkach są wynikiem zainfekowania komputerów przez różnego rodzaju złośliwe oprogramowanie. Aby uniknąć tego typu zdarzeń pragniemy Państwu przedstawić podstawowe zasady Bezpiecznego poruszania się po Internecie. Pozwolą one ograniczyć zagrożenia i bezpiecznie korzystać z komputera, a przede wszystkim bezpiecznie korzystać z bankowości internetowej.
 
 1. Zawsze używaj licencjonowanego oprogramowania. Oprogramowanie pochodzące z nieznanego źródła może zawierać zaszyte szkodliwe oprogramowanie  zagrażające bezpieczeństwu danych.
 2. Aktualizuj oprogramowanie zainstalowane na komputerze. Jeżeli zainstalowane oprogramowanie ma możliwość ustawienia automatycznej aktualizacji włącz ją gdyż daje to większe prawdopodobieństwo bieżącej aktualizacji. Używaj oprogramowania przeciw wirusom i spyware. Najlepiej stosuj ochronę w czasie rzeczywistym oraz włącz automatyczną aktualizację bazy danych wirusów jeżeli Twój program antywirusowy posiada taką opcję. Ochrona antywirusowa nie może być traktowana jako działanie doraźne. Zapoznaj się dostępnymi w sieci Internet porównaniami skuteczności oprogramowania antywirusowego i wybierz odpowiedni pakiet dla siebie. Zalecamy oprogramowanie, które filtruje i uniemożliwia otwieranie stron internetowych uznanych za groźne lub o tematyce której nie chcesz oglądać - filtracja treści.
 3. Pamiętaj o uruchomieniu firewalla. Najlepiej na poziomie średniej ochrony z możliwością ustalania reguł. Jeżeli nie jesteś pewien czy sobie poradzisz z ręczną obsługą reguł, możesz ustawić nawet wysoki poziom ochrony.
 4. Pamiętaj o stosowaniu oprogramowania typu  firewall. Od systemów Microsoft Windows XP sp2 jest ono wbudowane w system jednak sprawdź czy jest ono włączone.
 5. Nie otwieraj maili i plików nieznanego pochodzenia otrzymanych od nieznanych adresatów lub znalezionych w Internecie. Nawet jeżeli otrzymasz wiadomość od znanej osoby z załączonym plikiem upewnij się iż ten plik jest tym którego się spodziewasz i zapisany jest w standardowym dotychczas otrzymywanym formacie. Jeśli masz jakiekolwiek podejrzenia skontaktuj się z nadawcą. UWAGA! Często zainfekowane komputery same wysyłają widomości do osób które są w książce adresowej takiego komputera czy też telefonu. Nadawca może nie wiedzieć, że wysyła do Ciebie zainfekowane wiadomości. Kontakt z nim ostrzeże również jego o potencjalnych zagrożeniach którym może nie być świadomy.
 1. Nie korzystaj ze stron internetowych, poczty elektronicznej czy portali społecznościowych, które nie zapewniają poufności twoim poświadczeniom (użytkownik i hasło) poprzez możliwość logowania za pomocą szyfrowanego protokołu https z ważnym certyfikatem.
 2. Nie pobieraj z niezaufanych źródeł plików oraz programów. Najczęściej niechciane oprogramowanie dołączane jest do darmowych aplikacji bez wiedzy ich autora.
 3. Nie publikuj poufnych materiałów zawierających Twoje dane osobowe, poświadczenia logowania na portalach, co do których nie masz zaufania - w tym do popularnych ostatnio usług przechowywania danych w tak zwanej chmurze.
 4. Regularnie przeprowadzaj kompleksowe skanowanie komputera programem antywirusowym posiadającym aktualną (na bieżącą datę) bazę sygnatur.
 5. Każdy pobrany plik z Internetu weryfikuj/sprawdzaj za pomocą programu antywirusowego, nawet jeśli pochodzą od sprawdzonego dostawcy.
 6. Unikaj odwiedzania stron, które oferują niesamowite promocje (pieniądze, darmowe filmiki, muzykę albo łatwy zarobek w szczególności gdy odnośniki do nich pochodzą z niechcianych wiadomości pocztowych) - jest to najczęstszy sposób zainfekowania komputera. Na reklamowanych stronach znajdują się ukryte wirusy, trojany i inne zagrożenia.
 7. Pamiętaj! Nigdy nie wprowadzaj swoich danych osobowych w niesprawdzonych serwisach i na stronach jeżeli nie masz absolutnej pewności, że nie są one widoczne dla osób trzecich i masz pewność iż są to strony wiarygodne i sprawdzone.
 8. Pamiętaj, że Bank nie wysyła e-maili do swoich klientów z prośbą o podanie hasła lub loginu w celu ich weryfikacji. Wszelkie prośby tego typu ignoruj i nie odpowiadaj na nie.
 9. Nie podłączaj do swojego komputera dysków przenośnych ani kart pamięci nieznanego pochodzenia, nie podłączaj też swojego dysku przenośnego lub klucza USB do nieznanego komputera. Zawsze sprawdź nowo podłączane urządzenie zewnętrzne na obecność niechcianego oprogramowania programem antywirusowym.
Nie stosowanie się do wyżej wymienionych zasad może to oznaczać, że Państwa komputer nie jest prawidłowo chroniony.
Więcej informacji na temat bezpieczeństwa w sieci Internet można znaleźć tutaj 
X